grafiki na facebooku

Aktualne wymiary grafik na Facebooku (grudzień 2021)

Wymiary grafik w mediach społecznościowych co jakiś czas ulegają zmianie. Publikując wpisy często korzystamy z  różnego rodzaju grafik, zdjęć oraz filmów. Ciągłe zmiany związane z wyglądem i działaniem portali społecznościowych wpływa również na wymagania dotyczące publikowanych treści. W tym poradniku poznasz jakie są aktualne wymiary grafik na facebooku.

Tworzenie angażujących grafik na Facebook nie jest zadaniem łatwym. Jeśli przygotujesz grafiki w odpowiednich wymiarach, unikniesz utraty ich jakości, co znacząco wpłynie na działania marketingowe. Facebook podaje swoje rekomendowane wymiary zdjęć, ale z doświadczenia wiemy, że nie zawsze się one sprawdzają.

Wymiary zdjęcia profilowego (170×170 px)

wymiary zdjecia profilowego na Facebook

Zdjęcie profilowe na fb wgrywamy w kwadracie. Jednak pamiętajmy, że wyświetla się ono w postaci okręgu. Dlatego tworząc tego typu grafikę, pamiętaj aby nie umieszczać istotnych elementów poza obręb okręgu.

Zdjęcie profilowe wyświetlane na komputerze jest w rozdzielczości 170×170 px, ale na urządzeniach mobilnych w rozdzielczośći 128×128 px oraz 36×36 px.

Minimalna rozdzielczość dla zdjęcia profilowego jaką sugeruje Facebook to 320×320 px. My jednak proponujemy wykorzystanie rozmiaru 800×800 px. Dzięki temu zdjęcie profilowe będzie wyglądać dobrze, niezależnie od urządzenia na którym zostanie wyświetlone.

Wymiary zdjęcia w tle na Fanpage / Cover photo (820×312 px)

Dobranie odpowiedniego rozmiaru zdjęcia w tle jest bardzo ważne. Każda osoba, która odwiedzi Twój Fan page w pierwszej kolejności zobaczy to zdjęcie. Grafika ta musi spełniać wymagania desktopu oraz wersji mobilnej, co może stanowić utrudnienie.

Zdjęcie w tle na Facebooku jest wyświetlane w wymiarach 820×312 px. Na telefonach grafikę widać w kadrze centralnym o wielkości 640×360 px. Na podstawie naszego doświadczenia proponujemy stworzyć zdjęcie w rozmiarze 820x360px pozostawiając odstęp od krawędzie z każej strony. Dzięki temu ważne elementy na zdjęciu będą wyświetlać się prawidłowo na każdym urządzeniu. 

Ważne: Jeśli na zdjęciu w tle potrzebujesz umieścić logo lub tekst – użyj formatu PNG. Unikniesz dzięki temu efektu rozmazania czy zniekształcenia grafiki.

Wymiary tła grupy na Facebooku (1640×856 px)

Zdjęcie w tle grupy na Facebook zaleca się wstawienie grafiki w rozmiarze 1650×856 px. Należy pamiętać, że zdjęcie to w wersji mobilnej zostanie ucięte, dlatego najważniejsze elementy proponujemy umieścić w centralnym punkcie tła grupy.

Zdjęcie wydarzenia na Facebooku (1200×628 px)

Grafika przeznaczona na okładkę wydarzenia najlepiej wyświetla się w rozmiarze 1200×628 px. Przygotowując zdjęcie w tej proporcji unikniemy przypadkowemu ucięciu zdjęcia przez Facebook.

Wymiary posta pionowego (640×960 px)

Tego typu zdjęcie przeznaczone jest głównie do wyświetlania na urządzeniach mobilnych, ponieważ zapełnia całą przestrzeń w newsfeedzie. Ważne jest, aby zdjęcie przygotować w proporcji 2:3.

Wymiary posta kwadratowego (1080×1080 px)

wymiary postu kwadrat facebook
Jest to uniwersalny rozmiar grafik na Fb. Jest on optymalny zarówno dla komputerów, jak i telefonów. Post kwadratowy dobrze wyświetla się w formacie 1080×1080 px, ale możesz równie dobrze przygotować grafikę 1200×1200 px, pamiętaj tylko, aby zachować proporcję 1:1.

Wymiary posta poziomego (1200×960 px)

Post poziomy na facebook
Jest to jeden z najczęściej stosowanych formatów zdjęć na Fb. Zdjęcie z przeznaczeniem publikacji jako post poziomy powinien być wielkości 1200×960 px.

Wymiary postów wideo (1920×1080 px)

wymiary postu wideo na facebooku

Publikując post na Fb z filmem musi zostać zachowana proporcja 16:9. Rozdzielczości jakie możesz uzyć to 1920×1080 px. Możesz również przygotować film w proporcji 1:1 (kwadrat) o wymiarach 1080×1080 px.

Ważne: Maksymalny rozmiar filmu nie powienien przekraczać 4 Gb.

Wymiary karuzeli na Facebooku (1080×1080 px)

wymiary posta karuzelowego facebook

Jedną z rodzajów kampani Facebook Ads jest reklama karuzelowa. Facebook rekomenduje wymiar 600×600 px. My jednak polecamy użyć rozmiaru 1080×1080 px. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zdjęcia w reklamie karuzelowej wyświetlają się dobrze.

Stosując się do powyższych zaleceń i wskazówek, stworzyć estetyczne grafiki, które sprawią, że Twój Fanpage będzie bardziej atrakcyjny dla Twoich odbiorców.

O autorze

Ewa Wyderka
Fotograf | crea3studio.pl

Detalistka i estetka, uwielbiająca piękne wnętrza i design, co sprawiło, że w swojej pracy skupiła się na fotografii wnętrz i nieruchomości.
Zdjęcia wykonuje z pełnym zaangażowaniem, bez pośpiechu starając się poznać duszę obiektu.
Na co dzień mama dwóch wspaniałych pociech, uwielbia jogging oraz spacery po górskich szlakach.