Backup – czyli kopia zapasowa strony internetowej

kategoria
Udostępnij
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

Czy tworzenie kopii zapasowej strony internetowej jest ważne?

Praktycznie każda firma obecnie posiada stronę internetową, która pełni funkcję wizytówki firmowej, a coraz częściej również jest miejscem sprzedaży produktów lub usług. Klienci odwiedzają strony firmowe, zapoznają się z ofertą, znajdują dane kontaktowe dokonują zakupu.

Ale co się stanie, kiedy klient wpisze adres Twojej strony internetowej i strona będzie nie dostępna, nie będzie działać? W tym momencie klient błyskawicznie przenosi się na stronę naszej konkurencji, a my tracimy możliwość sprzedaży naszych usług lub produktów. Nie działająca strona internetowa wpływa również niekorzystnie na wizerunek firmy.

Dlaczego warto robić backup strony internetowej?

Kopia zapasowa (inaczej nazywana również backupem lub kopią bezpieczeństwa) jest jedynym i skutecznym sposobem ratowania strony internetowej, która przestała działać w wypadku wydarzeń losowych takich jak: atak hakerski, infekcja wirusowa, błędy powstałe po aktualizacjach, nieumyślnie usunięcie treści lub plików itd.

Kopię strony internetowej warto również zrobić przed wprowadzeniem istotnych dużych zmian na stronie lub przed wykonaniem aktualizacji systemu CMS, pluginów.

Backup strony internetowej pozwoli na przywrócenie działania strony internetowej poprzez jej odtworzenie do stanu sprzed awarii. Dzięki temu, w przypadku niedziałającej strony nie musisz się stresować i w szybki sposób przywrócisz normalne funkcjonowanie strony internetowej.

Mój hosting tworzy kopie zapasowe - czy muszę robić kopie dodatkowo?

Wiele firm oferujących usługi hostingowe w ramach swojej oferty oferuje tworzenie kopii zapasowej. Często jest to usługa bezpłatna. Ale co się stanie, jeśli Twój hostingodawca będzie miał awarię i dane zapisane na serwerze ulegną uszkodzeniu lub będziesz potrzebował na czas awarii uruchomić stronę na innym serwerze? Warto mimo wszystko tworzyć dodatkowo kopie zapasowe i trzymać je w bezpiecznym miejscu. 

Jak często tworzyć kopie zapasowe strony internetowej?

To zależy jak często wprowadzasz zmiany na stronie, dodajesz nowe treści. Najlepiej kopię zapasową jest tworzyć każdorazowo po wprowadzeniu zmian, ale nie rzadziej niż raz w miesiącu. To pozwoli nam zachować spokój i bezpieczeństwo.

Zastanów się kiedy ostatnio zrobiłeś kopię zapasową strony internetowej? Jeśli jeszcze jej nie masz – koniecznie to zrób jak najszybciej!

Jeśli nie masz czasu na tworzenie kopii zapasowych, aktualizację WordPress oraz wszystkich prac związanych z pracami konserwacyjnymi na stronie – możesz zlecić to naszemu zespołowi.

Jak i gdzie przechowywać kopie zapasowe strony internetowe?

Tworząc kopie zapasowe strony internetowej musimy pamiętać, aby nie przechowywać ich w tym samym miejscu, gdzie przechowujemy pliki naszej strony. To zabezpieczy nas na wypadek awarii serwera lub ataku hakerskiego, który może spowodować usunięcie również naszego backupu.

W tym celu polecamy trzymanie kopii zapasowej w chmurze. Na rynku jest wiele dostępnych dysków jak np. Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox. Do wyboru mamy rozwiązania płatne, ale również bezpłatne. Wszystko zależy od naszych preferencji oraz wymagań.

Tutaj również ważne jest, aby korzystając z dysków w chmurze zadbać o bezpieczeństwo danych. Warto włączyć weryfikację dwuetapową oraz ustawienie hasła innego niż używamy do logowania się na serwerze lub stronie internetowej.

Crea3studio

KONTAKT

Sprawdź co możemy zrobić dla Ciebie i Twojego biznesu.
Napisz do nas: