jakich błędów unikać przy tworzeniu strony www

Projektowanie stron www – jakich błędów unikać

Projektowanie stron www — jakich błędów unikać?

Nieatrakcyjny wygląd strony

Zła nawigacja na stronie

Niedopracowana wersja mobilna lub jej brak

Brak aktualizacji i kopii zapasowych

Brak ważnego certyfikatu SSL

Błędy przy tworzeniu stron internetowych się zdarzają. Bez względu czy chcesz stworzyć własną stronę internetową, czy poprawić skuteczność obecnie posiadanej. Projektowanie stron www — jakich błędów unikać? W tym artykule podpowiemy jakich popularnych błędów unikać przy tworzeniu strony www.

W dzisiejszym świecie rozwijających się technologii ciężko znaleźć firmę, która nie posiada własnej strony internetowej. Strony stanowią jeden z podstawowych filarów budowania swojej pozycji na rynku. Również osoby indywidualne budują swoją markę i wizerunek właśnie poprzez nowoczesne strony internetowe. Pomagają one poszerzyć zasięgi oraz dotrzeć do nowych klientów. Najczęstsze błędy na stronach często wynikają z niewiedzy. Podpowiemy jakich błędów należy unikać. 

Błędy podczas projektowania stron internetowych

Nieatrakcyjny wygląd strony

W większości przypadków osoby odwiedzające naszą stronę w pierwszej kolejności zwrócą uwagę na wygląd. Jeżeli będzie mało atrakcyjny, użytkownik od razu zrezygnuje z przeglądania treści. Podczas projektowania strony musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów:

1. Wygląd i ilość tekstu

Teksty na naszej stronie internetowej muszą w łatwy i przystępny sposób pozwolić odwiedzającemu znaleźć informację. Duża ilość tekstu może jedynie zniechęcić. Tylko bardzo dociekliwi użytkownicy poświęcą swój czas, aby dotrzeć do pożądanych informacji. Pozostali po prostu zrezygnują z jej przeglądania. Ważne również podczas pisania tekstów jest wybór rodzaju i wielkości czcionek.

Zbyt duże lub za małe litery również mogą odstraszyć potencjalnych klientów. Warto wcześniej zaplanować sobie jak chcemy zabudować przedstawiane przez nas informacje. Ważne, żeby strona była spójna i nie zawierała wielu różnych rodzajów czcionek. Chaotycznie dobrane wielkości podczas pisania tekstów również są traktowane jak błędy na stronach.

Dobrym sposobem na uniknięcie tego błędu jest sprawdzenie zaleceń Google. Dowiemy się jakie czcionki stosować podczas pisania tekstów oraz znajdziemy informacje o ich wielkości. Na urządzeniach mobilnych, zbyt mała czcionka sprawia, że strona staje się nieczytelna.

2. Zdjęcia

Błędy pojawiają się również podczas dodawania zdjęć i grafik. Uatrakcyjnią one naszą witrynę i również pozwolą wzrokowi użytkownika odpocząć podczas przeglądania informacji tekstowych. Jeżeli nie dysponujemy profesjonalnymi zdjęciami, warto skorzystać z darmowych baz lub stocków zdjęciowych.

Przy umieszczaniu zdjęć na stronie internetowej musimy pamiętać, żeby były spójne z treścią tekstu. Najczęstsze błędy na stronach to zdjęcia w nie odpowiednich wymiarach oraz kolorystyce. Aby nasza strona prezentowała się atrakcyjnie, jeszcze przed publikacją strony należy zadbać o aspekt graficzny. Zdjęcia, które dodajemy, powinny być dopasowane wielkością do miejsca na stronie, w jakim je umieszczamy.

Warto również zwrócić uwagę na rozmiar dodawanych zdjęć, aby nasza strona nie ładowała się zbyt długo. Zbyt duże niezoptymalizowane zdjęcia znacząco spowolnią naszą stronę www. Będzie to odczuwalne szczególnie w przypadku wersji mobilnej.

Kolejnym istotnym element jest format zdjęcia. Preferowanymi formatami na stronach są: WebP, JPG, PNG itd., natomiast należy unikać takich, które spowolnią naszą stronę internetową (np. GIF, TIFF).

3. Kolorystyka

Jaskrawe lub ciemne ciężkie kolory mogą zaburzyć wygląd strony i jej atrakcyjność. Przy tworzeniu strony musimy pamiętać, aby nie stosować zbyt wielu kolorów. Duża ilość niewspółgrających ze sobą kolorów sprawi, że nasza strona będzie wyglądać jak tęcza.

Kolorystyka strony powinna być spójna i najlepiej zgodna z brandingiem naszej firmy. Przy doborze kolorów warto zasugerować się stronami z naszej branży, jaka kolorystyka jest stosowana. Również warto skorzystać ze stron przestawiających schematy kolorystyczne lub koła kolorów.

Wszystkie te aspekty wpływają również na pozycjonowanie stron. Należy o tym pamiętać, przystępując do analizy naszego projektu.

Kolorystyka i układ przy tworzeniu strony internetowej

Zła nawigacja na stronie

Przed przystąpieniem do tworzenia strony internetowej należy zaprojektować komunikację.

Ważne jest to, jak będzie wyglądała ścieżka klienta na stronie www.

Warto również zastanowić się i ustalić jaką funkcję będą pełnić poszczególne podstrony. Już na początku określić ich cel.

Ważnym elementem jest to, aby użytkownik szybko był w stanie dotrzeć do interesujących go informacji. Odpowiednio skonstruowane menu pozwoli swobodnie poruszać się po naszej stronie.

Również w przypadku wszelkiego rodzaju linków, przycisków czy call to action warto stosować proste nazewnictwo. Pozwoli ono odwiedzającemu odnaleźć szybko pożądane informacje. Unikając zastanawiania się, czy aby na pewno konkretny przycisk kieruje w odpowiednie miejsce.

Niedopracowana wersja mobilna lub jej brak

Nowoczesne smartfony pozwalają nam na korzystanie z wielu funkcji.

Coraz większe ekrany urządzeń mobilnych niejednokrotnie zastępują nam komputer.

Zamiast siedzieć przy ekranie komputera, wystarczy wyciągnąć telefon z kieszeni i uruchomić przeglądarkę. Tworząc nowoczesne strony musimy pamiętać o responsywności. Treści przeglądane na komputerze nie zawsze wyglądają dobrze na tablecie czy telefonie.Nasza strona powinna wyświetlać się prawidłowo na wszystkich urządzeniach.

Co to jest responsywna strona internetowa? – zapraszamy do naszego artykułu.

Błędy przy tworzeniu wersji mobilnej strony internetowej
zapytaj o ofertę

Otrzymaj bezpłatną wycenę Twojej strony internetowej

Skorzystaj z formularza i napisz do nas jaki projekt potrzebujesz.
Otrzymasz bezpłatną wycenę bez zobowiązań.

Brak aktualizacji i kopii zapasowych

Po stworzeniu strony www staramy się o jak najlepszy odbiór. Niestety z czasem pozostawiamy stronę działającą bez naszej ingerencji. Wynika to przeważnie z natłoku innych obowiązków. Czasem również z braku pomysłu na to, co jeszcze można poprawić. Jednym z rozwiązań jest zlecenie aktualizacji strony internetowej agencji zewnętrznej lub skorzystanie z opieki WordPress.

Warto co jakiś czas przyjrzeć się trendom panującym w branży, które pomogą usprawnić naszą stronę. Jeśli nie rozwijamy naszej strony na bieżąco, możemy zostać w tyle. Konkurencja nie śpi i dokłada starań do ciągłego rozwoju.

Ważnym elementem jest również zadbanie o aktualizację dla używanych przez stronę wtyczek czy wszelkiego rodzaju oprogramowania. Aktualne wersje mogą uchronić nas przed atakami hakerskim oraz zadbać o poprawne działanie strony www.

Kopia zapasowa strony jest również bardzo ważnym aspektem. Może nas uratować po ataku hakerskim czy różnego typu problemach. Podobnie podczas wprowadzania zmian na stronie lub testowaniu nowych narzędzi czy wtyczek. Może zdarzyć się sytuacja, że nasza strona przestanie działać. Posiadając kopię poprzedniej wersji, możemy swobodnie ją przywrócić. W międzyczasie natomiast przyjrzeć się problemom z działaniem obecnej.

Kopia zapasowa strony WordPress jest bardzo istotnym elementem podczas projektowania stron www. Przygotowanie kopii zapasowych WordPress na naszej stronie internetowej pozwoli uniknąć wielu problemów w przyszłości.

Brak ważnego certyfikatu SSL

Brak ważnego certyfikatu SSL

Jeżeli nie posiadamy ważnego certyfikatu SSL tracimy klientów. Pierwsze co, wyświetli się użytkownikom po wejściu na naszą stronę, będzie komunikat, że strona jest niezabezpieczona.
Dla większości użytkowników będzie to jasny sygnał, żeby zrezygnować z wejścia na stronę.

Certyfikat SSL wpływa na bezpieczeństwo na naszej stronie.

Jest stosowany w celu szyfrowania przesyłanych poufnych danych.

Dodatkową korzyścią jest lepsze pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach.

Jak włączyć certyfikat SSL WordPress? – zapraszamy do naszego artykułu.

Podsumowanie

Przedstawiliśmy kilka wybranych przez nas błędów, których należy unikać podczas tworzenia stron internetowych. Warto zastanowić się, czy nie popełniłeś któregoś z tych błędów. Przejrzyj twoją stronę internetową w celu poprawienia jej odbioru oraz atrakcyjności dla użytkowników. Projektowanie stron www to proces składający się z kilku etapów. Na każdym z nich mogą zdarzyć się drobne błędy i problemy.

Warto przy każdym z etapów sprawdzić dokładnie wykonaną przez nas pracę. Najważniejsze na samym początku prac nad stroną internetową jest dobre rozplanowanie. Odpowiedni plan działania usprawni naszą pracę, jak również pozwoli uniknąć kilku błędów podczas projektowania stron www.