Responsywna strona internetowa – czyli jaka?

Z tego wpisu dowiesz się:

 1. Co oznacza termin responsywna strona internetowa?
 2. Dlaczego warto inwestować w responsywną stronę internetową?
 3. Co zapewnia stronie internetowej responsywność?
 4. Zalety responsywnej strony internetowej.
 5. Jak stworzyć responsywną stronę internetową?

Coraz więcej osób korzysta z Internetu nie tylko sięgając po komputer czy notebook, ale również wykorzystując urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet. Praktycznie każdy z nas robi zakupy przy pomocy aplikacji, przegląda posty w social mediach czy szuka praktycznych informacji w portalach internetowych. To w jaki sposób dana strona wyświetla się na urządzeniu, z którego korzystamy, ma ogromny wpływ na to, jak oceniamy konkretną witrynę i czy wybierzemy zamieszczoną w niej ofertę.

Postęp technologiczny sprawia, że każdy właściciel strony internetowej musi pamiętać o tym, by jego serwis internetowy płynnie dostosowywał się do rozdzielczości ekranu każdego urządzenia.

Jak to zrobić? – za pomocą kilku zabiegów technicznych i projektowych, które sprawią, że witryna internetowa otrzyma status responsywnej strony internetowej. Co to oznacza?

1. Strona responsywna - definicja

Responsywność (często stosowany jest skrót RWD pochodzący od ang. nazwy: Responsive Web Design) jest to technika projektowania stron WWW, tak aby ich układ i wygląd automatycznie dostosowywał się do rozmiaru okna przeglądarki, na której strona jest wyświetlana. Aby uzyskać taki efekt strona powinna być tak zaprojektowana, by dopasowywała się do rozdzielczości różnych urządzeń mobilnych, takich jak laptopy, notebooki, tablety i smartfony.

Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne i ułatwia przeglądanie treści, ponieważ nie musimy przybliżać tekstów i zdjęć zawartych w witrynie. W stronach responsywnych bowiem wielkość czcionki, odstępy między wierszami, obrazy, grafiki i wszystkie pozostałe elementy wyglądu serwisu dostosowują się do rodzaju ekranu. To zdecydowanie usprawnia obsługę strony oraz sprawia, że jest bardziej czytelna. Dzięki temu jej użytkownicy nie zniechęcą się podczas przeglądania treści.

2. Dlaczego warto inwestować w responsywną stronę internetową?

RWD to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba tworzyć kilku wersji strony, dla różnych przeglądarek czy typów urządzeń. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze można przeznaczyć np. na promocję lub rozwój firmy.

Budowanie stron responsywnych to” must have” w wielu nowoczesnych firmach na świecie, gdyż strony projektowane w dotychczasowej technologii przestają być wystarczające. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób, zarówno w pracy jak i w czasie wolnym, przegląda strony internetowe za pomocą nowoczesnych urządzeń mobilnych. Dlatego tak ważne jest, by <strong>strona dobrze się wyświetlała, bez względu na to, czy korzystamy z tabletu czy smartfonu.</strong>

Pewnie nieraz oglądaliście na telefonie stronę internetowa, która nie była wyposażona w intuicyjną nawigację, na dodatek czcionki były zbyt małe i niewyraźne. To utrudniało szukanie informacji na danym portalu i wywoływało u Was irytację. W efekcie szybko opuszczaliście to miejsce w sieci, a firma, która nie zadbała o responsywność witryny tym samum straciła odbiorcę.

Dlatego zdecydowaną zaletą stron responsywnych, jest to, że ich czcionka, nawigacja i wielkość poszczególnych elementów, automatycznie dopasowują się do rozmiaru monitorów wszystkich urządzeń mobilnych. Dzięki temu rozwiązaniu przegląda się je łatwo i przyjemnie.

Ponadto, posiadanie responsywnej strony www to dla klientów jasny sygnał, że dany sklep/firma/portal korzysta z nowoczesnych narzędzi informatycznych, by zadbać o ich wygodę i komfort. Materiały, które skalują się adekwatnie do rozmiaru ekranu umożliwiają precyzyjne przeglądanie wszystkich detali. W ten sposób firma może zyskać wielu nowych gości, kontrahentów i partnerów biznesowych

3. Co zapewnia stronie internetowej responsywność?

Responsywna strona internetowa to przede wszystkim wygoda dla użytkowników Internetu. Takie rozwiązanie pozwala w pełni wykorzystać możliwości każdego z urządzeń mobilnych. Co istotne, responsywna strona www dostosowuje się nie tylko do ekranu smartfonu czy tabletu, ale także do przeglądarki.

Firmy, które wybierają strony wykonane w technologii RWD, mają pewność, że każdy klient, który odwiedzi ich witrynę, swobodnie i komfortowo zapozna się z pakietem usług, bez względu na to, na jakim urządzeniu przegląda jej zawartość.

Dodatkowym atutem stron responsywnych jest fakt, że są one rekomendowane przez Google. Oznacza to, że będą wyświetlać się na wyższych pozycjach w wyszukiwarkach, niż strony,  które nie są wykonane w tej technologii. RWD wpływa więc na lepsze pozycjonowanie stron WWW.

4. Zalety responsywnej strony internetowej

 • Jedna wersja strony dla wielu urządzeń: komputerów, laptopów, smartfonów
 • Mniejsze koszty budowy i utrzymania strony – jedna uniwersalna witryna zamiast kilku wersji,
 • Wygodne przeglądnie responsywnych stron internetowych na urządzeniach mobilnych,
 • Praktyczne dotykowe menu w wersjach mobilnych,
 • Przeglądanie treści bez konieczności powiększania/zoomowania strony,
 • Wsparcie naturalnego pozycjonowania ze strony Google,
 • Zwiększenie liczby nowych gości i klientów dla Firmy.

5. Jak stworzyć responsywną stronę internetową?

Do tworzenia stron responsywnych warto wykorzystać specjalne aplikacje, które znacznie ułatwiają pracę. Dzięki nim można np. pobrać gotowe pliki typu .js czy .css, a później dołączyć je do strony internetowej.

Na plikach tego typu można bazować przy tworzeniu własnych szablonów, utrzymując tym samym responsywność witryny. Takie rozwiązanie jest o wiele prostsze niż tworzenie nowego szablonu strony od podstaw. Wybierając aplikację do projektowania stron responsywnych, najlepiej wybrać taką, która jest napisana w przejrzysty sposób i daje możliwość edycji źródła. To oznacza, że można ją dostosować do indywidualnych potrzeb.

Stronę responsywną tworzymy w kilku różnych formatach. Projekt zaczynamy od budowania wersji mobilnej, która jest później dostosowywana do kolejnych punktów (tzw. breakpointów – czyli punktów, na granicy których dochodzi do zmiany układu strony. Najczęściej są to punkty o rozdzielczości mniejszej niż 768 pikseli, równej 768 px, 1024 px lub 1280 px.). Kolejne projekty to rozszerzona wersja tabletowa i komputerowa. W tej odsłonie strona ma nieco odmienny wygląd, bardziej kompletny.

Choć budowanie tego typu stron to niezwykle czasochłonne zadanie wymagające skrupulatności, warto zainwestować w ten proces. Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na modny, minimalistyczny design – mamy sukces w zasięgu ręki.

Podsumowanie

Responsywne strony internetowe w dzisiejszych czasach stają się powoli koniecznością, gdyż urządzenia, na których przeglądamy strony internetowe są bardzo różnorodne. Popularność i dostępność smartfonów i tabletów sprawiły, że przeszukując sieć, pracując czy robiąc zakupy, coraz rzadziej korzystamy z komputerów stacjonarnych czy laptopów. Dlatego lepiej nie zostawać w tyle i jak najszybciej zmienić swoją stronę na RWD. Warto poznać zasady funkcjonowania stron RWD i wykorzystać je w prowadzeniu własnej działalności w Internecie. Wówczas będziemy odbierani jako profesjonaliści ceniący czas i wygodę potencjalnych klientów.

Zapisz się do naszego Newslettera

Jeśli chcesz otrzymywać od nas ciekawe artykuły o tematyce marketingu w internecie, nasze oferty specjalne – zapisz się do naszego Newslettera.