Responsywna strona internetowa – czyli jaka?

kategoria
Udostępnij
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest

Responsywna strona internetowa - czyli jaka?

Z tego wpisu dowiesz się:

  1. Co kryje się pod terminem responsywna strona internetowa.
  2. Dlaczego warto inwestować w responsywną stronę internetową?
  3. Co zapewnia stronie internetowej reposnywność?
  4. Zalety responsywnej strony internetowej.
  5. Jak stworzyć responsywną stronę internetową?
responsywna strona www

Każdego dnia przybywa coraz więcej użytkowników korzystających z Internetu nie tylko przy pomocy komputera, notebooka, ale również ze smartfona, tabletu i innych urządzeń mobilnych. Praktycznie każdy z nas dokonuje zakupu przez mobilne aplikacje, codziennie przeglądamy social media, wyszukujemy wielu informacji o firmach. To w jaki sposób wyświetla się nam strona decyduje o tym, czy skorzystamy z przeglądanej oferty, czy też nie.

Postęp technologiczny sprawia, że każdy właściciel strony internetowej musi pamiętać, żeby jego serwis WWW płynnie dostosowywał się do rozdzielczości ekranu każdego urządzenia.

Jak to zrobić? – należy dokonać wielu zabiegów technicznych i projektowych, by sprawić, żeby strona otrzymała status responsywnej strony internetowej. Co to oznacza?

1. Strona responsywna - definicja

Responsywność w skrócie występuje jako RWD (z ang. Responsive Web Design) jest to technika projektowania stron WWW, tak aby ich układ i wygląd automatycznie dostosowywał się do rozmiaru okna przeglądarki, na której strona jest wyświetlana, czyli dopasowywała się do rozdzielczości różnych urządzeń mobilnych takich jak laptopy, notebooki, tablety i smartfony.

strona mobilna

Strona responsywna jest bardzo wygodna do przeglądania, dzięki niej wielkość strony jest dopasowana do wyświetlacza używanego urządzenia i nie musimy przybliżać treści zawartych w witrynie. Wyświetlane na ekranie treści skalują się tak, aby były one wygodne w odbiorze dla użytkownika. W responsywnych stronach dostosowuje się także wielkość czcionek, odstępy, obrazki i wszystkie pozostałe elementy wyglądu serwisu. Zmiany te sprzyjają łatwej obsłudze strony oraz zwiększają jej czytelność, dzięki czemu użytkownicy nie zniechęcą się podczas przeglądania treści.

2. Dlaczego warto inwestować w responsywną stronę internetową?

RWD jest to rozwiązanie eliminujące konieczność tworzenia kilku wersji strony, dla różnych przeglądarek czy typów urządzeń. Pozwala to zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można przeznaczyć np. na promocję lub rozwój firmy.

Budowanie stron responsywnych można uznać obecnie za tzw.  ”must have” wśród firm na całym świecie, a wynika to z faktu, że ilość urządzeń mobilnych, tabletów i smartfonów jest coraz większa, a strony wykonywane w dotychczasowej technologii przestają być wystarczające. Coraz więcej osób przegląda strony internetowe za pomocą nowoczesnych urządzeń mobilnych, zarówno w czasie wolnym, na wakacjach, jak i w podróży. Dlatego tak ważne jest, by strona na każdym z tych urządzeń dobrze się wyświetlała.

Z pewnością spotkaliście się już z sytuacją, gdy podczas oglądania zwykłej strony internetowej na telefonie zaczęliście się irytować, ponieważ nieintuicyjna nawigacja i małe czcionki sprawiały, że stronę przeglądało się bardzo niewygodnie i często taka strona szybko była przez Was odrzucana, a Firma tym samym traciła odbiorcę.

Dlatego zdecydowaną zaletą stron responsywnych, jest to, że ich czcionka, nawigacja i wielkość poszczególnych elementów, automatycznie dopasowuje się do wielkości monitorów urządzeń mobilnych, dzięki czemu łatwo i przyjemnie się je przegląda.

Ponadto, posiadanie responsywnej strony www będzie oznaczało dla użytkownika, że dany sklep/firma/portal jest na czasie. Materiały, które odpowiednio skalują się do rozmiaru ekranu umożliwiają dokładniejsze i przyjemniejsze przeglądanie. Dzięki temu, firma zyska wielu nowych gości i klientów.

Dlatego zdecydowaną zaletą stron responsywnych, jest to, że ich czcionka, nawigacja i wielkość poszczególnych elementów, automatycznie dopasowuje się do wielkości monitorów urządzeń mobilnych, dzięki czemu łatwo i przyjemnie się je przegląda.

Ponadto, posiadanie responsywnej strony www będzie oznaczało dla użytkownika, że dany sklep/firma/portal jest na czasie. Materiały, które odpowiednio skalują się do rozmiaru ekranu umożliwiają dokładniejsze i przyjemniejsze przeglądanie. Dzięki temu, firma zyska wielu nowych gości i klientów.

3. A więc - co zapewnia stronie internetowej responsywność?

Responsywna strona internetowa to przede wszystkim wygoda dla użytkowników Internetu. Takie rozwiązanie daje możliwość pełnego wykorzystania możliwości każdego z urządzeń, z których korzysta się na co dzień. Co istotne, responsywna strona www dostosowuje się nie tylko do urządzenia, ale i przeglądarki, z jakiej się korzysta.

Klienci, którzy decydują się na strony wykonane w technologii RWD, mają pewność, że każdy będzie w stanie zapoznać się z jego usługami, niezależnie od tego, gdzie, kiedy i w jaki sposób, przegląda jego stronę.

Dodatkowy atutem stron responsywnych jest to, że są one rekomendowane przez Google. Oznacza to, że będą one wyświetlać się na wyższych pozycjach w wyszukiwarkach, niż te, które nie są wykonane w technologii RWD. Bardzo istotną zaletą jest też to, że RWD wpływa na lepsze pozycjonowanie strony WWW.

4. Zalety responsywnej strony internetowej

5. Jak stworzyć responsywną stronę internetową?

Do tworzenia stron responsywnych warto wykorzystać specjalne aplikacje, które znacznie ułatwiają pracę. Dzięki nim można np. pobrać gotowe pliki typu .js czy .css, a później dołączyć je do strony internetowej.

Na plikach tego typu można bazować przy tworzeniu własnych szablonów strony utrzymując tym samym jej responsywność. Takie działanie jest o wiele sprawniejsze niż tworzenie nowego szablonu strony od podstaw. Wybierając aplikację do tworzenia stron responsywnych najlepiej wybrać i dostosować dla siebie taką, która jest napisana przejrzyście i daje możliwość edycji źródła, tzn., że można ją dostosować do indywidualnych potrzeb.

Stronę responsywną tworzymy w kilku różnych formatach. Projekt zaczynamy od budowania wersji mobilnej, która jest później dostosowywana do kolejnych punktów tzw. breakpoint, (breakpoint – czyli punkt, na którego granicy dochodzi do zmiany układu strony. Najczęściej są to punkty o rozdzielczości mniejszej niż 768 pikseli, równej 768 px, 1024 px lub 1280 px.) Kolejne projekty to rozszerzona wersja tabletowa i komputerowa. W tej odsłonie strona ma nieco odmienny wygląd, bardziej pełny.

Budowanie takich stron to skrupulatne i bardzo czasochłonne zadanie, które zdecydowanie się opłaca. Gdy dołożymy do tego obecnie modny minimalistyczny design – sukces jest w zasięgu ręki.

Podsumowanie

Responsywne strony internetowe w dzisiejszych czasach stają się powoli koniecznością, gdyż urządzenia, na których korzystamy z Internetu są bardzo różnorodne.

Z pewnością możemy stwierdzić, że urządzenia mobilne sprawiły, że przeglądanie stron internetowych nie jest już domeną komputerów stacjonarnych czy laptopów. Całodobowa obecność w sieci sprawiła, że konsumenci dokonują zakupów przez urządzenia mobilne, więc warto nie zostawać w tyle i zmienić swoją stronę na RWD.

 W zawiązku z tym warto zapoznać się bliżej z zasadami funkcjonowania stron RWD i tworzyć je na potrzeby własnej działalności. Wówczas będziemy odbierani jako prawdziwi profesjonaliści ceniący sobie czas i uwagę potencjalnych klientów.

Crea3studio

KONTAKT

Sprawdź co możemy zrobić dla Ciebie i Twojego biznesu.
Napisz do nas: